Kometa ISON

C/2012 S1 (ISON): Projekt GLORIA śledzi najjaśniejszą (jak do tej pory) kometę XXI wieku


Kometa ISON widoczna tuż przed wschodem Słońca 21 listopada (6:20 UT). Zdjęcie wykonano w Obserwatorium Teide (Instituto de Astrofísica de Canarias) z użyciem aparatu cyfrowego (Canon 5D-MII, obiektyw 85 mm), z czasem ekspozycji około 6 sekund. Najjaśniejszym obiektem na zdjęciu jest planeta Merkury, widoczna na dole pośrodku, tuz nad morzem chmur oraz szczytami gór wyspy Gran Canaria. Źródło: J.C. Casado, iac.es.

Kometa C/2012 S1 (ISON) zbliża się do Słońca stopniowo zwiększając swoją jasność. Mimo tego kometę coraz trudniej wypatrzeć na niebie ponieważ dzieli ją coraz mniejsza odległość kątowa od Słońca. Obecnie kometę można zobaczyć nad wschodnim horyzontem, tuż przed wschodem Słońca.

Zobacz interaktywny model 3D przelotu komety ISON.

Zobacz album na Flickr

Zobacz na Youtube animację poklatkową z obserwatorium Teide z:
21 listopada 2013
22 listopada 2013

Blog kometarny – listopad 2013

22 listopada: Kometa jest pilnie śledzona w obserwatorium Teide (Wyspy Kanaryjskie)

Zajrzyj do naszego albumu na Flickr oraz obejrzyj animację poklatkową na YouTube:
21 listopada 2013,
22 listopada 2013.

18 listopada: Nie mamy całkowitej pewności co się dzieje z kometą ISON. Hermann Boehnhardt (Instytut Badań Układu Słonecznego, Max-Planck, Katlenburg-Lindau, Niemcy) zaobserwował oznaki ostrzegawcze sygnalizujące możliwość rozpadu jądra kometarnego na dwa lub więcej kawałków. Informacja ta musi być potwierdzona niezależnymi obserwacjami. Inni naukowcy sądzą, że kometa dopiero teraz osiągnęła przewidywany poziom aktywności.

 

15 listopada: ISON w trakcie ostatnich 3 dni pojaśniała o 3 mag (czyli około 15 razy) i jest już widoczna gołym okiem!

Zdjęcie komety ISON wykonane z pomocą instrumentu COLORES teleskopu BOOTES-2/TELMA w dniu 15 listopada 2013. Obraz powstał po złożeniu 13 zdjęć, każde o czasie ekspozycji 10 sekund.

 

13 listopada: Kometa ISON znacząco pojaśniała, co spowodowało zwiększenie ilości gazu. Informację o tym przekazała IAA-CSI na podstawie obserwacji wykonanych na 30 m radioteleskopie w Pico Veleta.

Kometa ISON sfotografowana z pomocą teleskopu GLORIA CATA 5000 w dniu 11 listopada 2013 roku. Instrument znajduje się w obserwatorium Cerro Tololo, Chile.

10 listopada: Zaczyna być widoczny, skierowany w kierunku odsłonecznym, warkocz gazowy komety ISON.

1 listopada: Kometa ISON zwiększa swoją jasność wolniej niż to wcześniej przewidywano. Nie jest też pewne, czy kometa przetrwa do czasu przejścia przez peryhelium.


W dniu 28 listopada tego roku kometa ISON będzie w najmniejszej odległości, 1,1 miliona kilometrów od Słońca (punkt ten nazywany jest peryhelium orbity). W tym miejscu kometa zmieni kierunek lotu o 90 stopni na niebie, oddalając się od Słońca na północ co pozwoli na zobaczenie jej na niebie wieczornym. Przechodząc przez peryhelium kometa może pojaśnieć do tego stopnia, że będzie widoczna goły okiem nawet w ciągu dnia. Ta wielka, brudna kula śniegowa to dość wyjątkowa kometa. Powodem jest fakt, że przy swoim pierwszym przylocie z obłoku Oorta (wielkiego, odległego rezerwuaru komet), zbliża się niezwykle blisko Słońca.

Przez najbliższe noce teleskopy projektu GLORIA będą prowadzić kolejne obserwacje komety ISON. Planowane są również badania spektroskopowe z pomocą instrumentu COLORES teleskopu BOOTES-2/TELMA.

Obserwacje te posłużą do sprawdzenia czy kometa uległa rozpadowi w wyniku działania grawitacji Słońca. Planujemy wyostrzyć uzyskane obrazy korzystając z filtru Laplace’a lub dedykowanego do analizy komet filtru Larsona-Sekaniny. Więcej wkrótce!

Przydatne odnośniki

  1. Orbita komety w SolarSystemScope.
  2. Aktualna pozycja komety
  3. Wiadomości i informacje ogólne o kometach
  4. Informacje o tym jak znaleźć kometę i jaka jest jej aktualna jasność znajdziecie tutaj.