Osobisty kosmos, mój własny skrawek nieba

Geminids
Dla jednych będzie to dzień urodzin, dla innych dzień matury. Dzień pierwszego pocałunku, pierwszy dzień pracy albo ostatniego papierosa. Każdy pamięta tych klika ważnych momentów. Czy spoglądaliście wówczas w niebo? Jak wyglądało w tamtych chwilach niebo nad waszymi głowami?

Na to pytanie pomaga odpowiedzieć Personal Space” (pl. Osobisty kosmos). Jest to darmowa aplikacja stworzona przez astronomów projektu GLORIA, Roberta Simpsona z University of Oxford (Wielka Brytania) oraz Lorraine’a Hanlona z University College Dublin (Irlandia), oraz artystę Emera O Boyle’a z University College Dublin (Irlandia). Narzędzie pomaga w nawiązaniu pierwszej, osobistej więzi między ważnymi dla Was wydarzeniami a tym co było widać w kosmosie w tych momentach. Co więcej pozwala na dzieleni się tymi ważnymi dla Was wydarzeniami z innymi użytkownikami Personal Space”.

„Ponieważ jestem astronomem to mam wiele powodów, by obserwować uważnie różne części nieba. W porządku, ale gdzie powinniśmy spoglądać na niebie? Jeden z moich znajomych, który nie jest astronomem, stwierdził, że należy patrzeć do góry.” – mówi Robert Simpson. „Ale co widać dokładnie nad naszymi głowami? Właśnie ten pomysł przyświeca narzędziu Personal Space.” – dopowiada astronom.

Zobacz wideo na YouTube
Zobacz instrukcję
Przeczytaj informację prasową
Przejdź na stronę aplikacji personal-space.eu