Lov na hvězdy začal

Dalekohled TAD a dráhy hvězd okolo severního pólu, pohled z Teide Observatory na Tenerife. Foto: iac.es, D. Padrón

Otevírá se nový portál pro pozorování noční oblohy. Uživatelé Internetu mohou ovládat dalekohledy a příspívat tak astronomické vědě.

Počínaje dnešním dnem nabízí projekt GLORIA uživatelům Internetu možnost studovat noční oblohu. Již od března 2013 mohou uživatelé projektu GLORIA pozorovat Slunce díky dalekohledu TADs umístěném na Kanárských ostrovech. S otevřením sítě nočních robotických dalekohledů čekají na uživatele nové vědecké příležitosti.
GLORIA plní výzvu vybudovat první veřejně dostupnou síť robotických dalekohledů, která umožní komukoliv produkovat vědecké výsledky pomocí dalekohledů ovládaných v reálném čase pomocí webového prohlížeče. Ode dneška jsou k dispozici tři dalekohledy vě Španělsku (Huelva, Málaga and Tenerife), a dva v České republice  (Ondřejov). Zbývající dalekohledy sítě budou k dispozici v následujících týdnech.

Zaregistrujte se na users.gloria-project.eu a před samotným pozorováním věnujte pozornost 5 minutovému detailnímu videotutoriálu (titulky dostupné v jazycích všech partnerů projektu GLORIA – English speaking).

Příspěvek byl publikován v rubrice News a jeho autorem je Czech Editor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.