Otevření sítě GLORIA pro veřejnost – 25. března 2013

25. března 2013 v 17h světového času byl veřejnosti zpřístupněn první ze 17 dalekohledů sítě GLORIA. Prvním dostupným dalekohledem se stal TAD (Telescopio Abierto Divulgación solar – “otevřený výukový a popularizační sluneční dalekohled”), který se nachází na Observatoři Teide na ostrově Tenerife, tedy na Kanárských ostrovech. Observatoř Teide spadá pod Instituto de Astrofísica de Canarias (IAC, Astrofyzikální ústav na Kanárských ostrovech) a internetové stránky dalekohledu jsou www.ot-tad.com.

Velmi brzy bude do sítě zařazen i druhý dalekohled, TELMA (TELescopio MAlaga – “Málažský dalekohled”), který bude zkoumat noční oblohu nad stanicí BOOTES-2 (EELM-CSIC, Algarrobo Costa, Málaga). Internetové stránky dalekohledu jsou bootes.iaa.es.

Zájemci si mohou vytvořit svůj vlastní účet v síti GLORIA na adrese http://users.gloria-project.eu a zarezervovat si čas pro vzdálenou práci s dalekohledem. Online návod, jak postupovat, je k dispozici na adrese http://goo.gl/d7Ahx.

GLORIA je tříletý projekt financovaný z prostředků 7. rámcového programu Evropské unie (FP7/2007-2012) pod číslem 283783 s celkovým rozpočtem 2,5 millionu Euro. Projekt byl zahájen v říjnu 2011 a otevírání celé sítě veřejnosti proběhne v průběhu druhého roku projektu. Na síti GLORIA spolupracují vědci ze 13 institucí z 8 zemí, kteří k síti připojí celkem 17 robotických dalekohledů umístěných na čtyřech kontinentech: v Africe, Asii, Evropě a Jižní Americe. Těchto 17 dalekohledů pak bude k dispozici pro každého zájemce k pořizování astronomických snímků a ke vzdálené práci s těmito astronomickými přístroji.

Jedním z cílů sítě GLORIA je možnost připojení dalších veřejných či soukromých robotických dalekohledů. Čas může být využíván a směňován mezi dalekohledy na celém světě, a mimo jiné tak studenti budou moci pozorovat noční objekty během vyučovacích hodin.

Těsná spolupráce se rozvinula mezi sítí GLORIA a projektem CESAR (http://bit.ly/14oc6GN), jehož cílem je integrovat čtyři teleskopy CESAR do sítě GLORIA. Tyto dalkohledy jsou určeny pro výukové účely a jsou postupně umísťovány ve Španělsku prostřednictvím organizace ESAC (the European Space Astronomy Centre – Centrum evropské vesmírné astronomie).

GLORIA je projekt občanské vědy, jehož cílem je využití kolektivní inteligence a schopností internetové komunity. V současné době mohou uživatelé přispět ke sledování sluneční aktivity s využitím snímků slunečního povrchu (fotosféry) právě z teleskopu TAD.

V blízké budoucnosti se v rámci sítě GLORIA objeví další témata a další astronommické experimenty jako je třeba detekce a chrarakterizace exoplanet, planetek a blízkozemních objektů. Uživatelé sítě GLORIA mohou přispět mnoha různými způsoby, například:

  1. Připojit do sítě další dalekohledy. Vlastníci dalekohledů budou moci vyměnit čas na svém dalkohledu za čas na jiném dalekohledu pod jinou oblohou či s jiným vybavením.
  2. Vytvářet další astronomické experimenty. Vytvořili jsme řadu nástrojů, které uživatelům sítě GLORIA umožní tvorbu vlastní astronomických pokusů a nalýz.
  3. Popularizovat astronomii. GLORIA se snaží též o probuzení prvotního zájmu o astronomii, zejména u mládeže a dětí. Když se děje na obloze něco mimořádného (jako je třeba zatmění Slunce či Měsíce), neváháme a cestujeme po světě, abychom získali co nejlepší pozorování a prostřednictvím živého přenosu jsme tento zážitek nabídli i ostatním zájemcům (http://live.gloria-project.eu). Kromě těchto přenosů připravujeme i různé vzdělávací aktivity, zaměřené zejména na školy. Všechny naše materiály jsou zcela volně k použití.

V průběhu následujících měsíců očekávejte další přísun novinek a zajímavostí ze sítě GLORIA. Sledujte proto naši činnosti na sociálních sítích a na naší internetové stránce (http://www.gloria-project.eu).