Pro tisk

Přechod Venuše s GLORIÍ

Teď anebo nikdy! Kdo nestihne sledovat přechod Venuše  5. a 6. června 2012, bude si muset na další tanec této planety po Slunci počkat až do roku 2117. Přímý přenos události – z Austrálie, Japonska a Norska – bude vysílán po internetu evropským projektem GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array). V rámci tohoto projektu bude také připravena sdílená fotogalerie a zvláštní aktivity pro studenty.

V noci z 5. na 6. června 2012, těsně po půlnoci středoevropského času, se planeta Venuše vydá na více než šesti a půl hodinovou pouť po tváři Slunce. Slunce, Venuše a Země se jen výjimečně ocitnou v zákrytu, který nám dovolí pozorovat přechod, protože oběžné dráhy Země a Venuše kolem Slunce jsou vůči sobě mírně nakloněné. Přechod se opakuje v pravidelném vzorci 8 let, 121,5 roku, 8 let a 105,5 roku. Poslední přechod nastal v roce 2004 a k tomu dalšímu dojde až v roce 2117. Od časů vynálezu dalekohledu se Venuše prošla po Slunci pouze sedmkrát.

V roce 2012 nebude tato podívaná k vidění na všech místech planety, protože pro mnoho částí světa bude během přechodu Slunce skryto pod horizontem.

Projekt GLORIA uspořádal ve spolupráci s dalšími institucemi a organizacemi expedici s cílem pozorovat událost solárními dalekohledy a digitálními kamerami. Videa a snímky přechodu budou živě vysílány po internetu z Austrálie, Japonska a Norska, takže na 105 let poslední přechod Venuše bude moci sledovat kdokoliv na světě. Během přímého přenosu bude k dispozici španělský a anglický komentář.

GLORIA je inovativní a ambiciózní projekt, který je zaměřen mimo jiné na citizen science – občanskou vědu, tedy na vědecký výzkum, který je prováděn amatéry. Projekt je řešený týmem 13 partnerů z 8 zemí, koordinátorem projektu je Polytechnická universita v Madridu. Cílem GLORIA je umožnit volný a otevřený přístup k rostoucí skupině robotických dalekohledů přes webové rozhraní.

Přechod Venuše je prvním ze série živých přenosů astronomických událostí, pořádaných projektem GLORIA za účelem propagace astronomie a principů občanské vědy.  Výukové materiály k této události jsou navrženy tak, aby je mohli využít zejména studenti středních škol v hodinách matematiky a fyziky. Konkrétně budou studenti schopni změřit vzdálenost Země od Slunce s využitím snímků získaných projektem GLORIA během přechodu Venuše.

Přímý přenos bude rozdělen do třech časových oken, která pokryjí prvních 30 minut, 10 minut v polovině a 30 minut na konci přechodu. V čase mezi těmito hlavními vysílacími okny budou přenášeny statické snímky po pěti minutách. Všechny snímky budou okamžitě dostupné pro výukové aktivity. Zároveň prosíme všechny pozorovatele na celém světě a naše příznivce, aby nám poslali svoje snímky přechodu.

Pro mnoho lidí na Zemi je to jediná příležitost, kdy vidět přechod Venuše. Jaký příběh chceme vyprávět těm, kteří uvidí příští přechod za 105 let? Co se dělo ve světě ve dnech 5. a 6. června 2012, na pozadí tohoto úžasného kosmického tance? Rádi bychom, aby lidé tuto historickou událost zdokumentovali a pak obrátili své kamery zpět na Zemi a zachytili třeba okamžiky se svými blízkými. Nezapomeňte – to důležité datum je 5. a 6. června 2012.

Pokud se chcete zúčastnit prvního experimentu projektu GLORIA nebo máte zájem o další informace, navštivte prosím naše stránky www.gloria-project.eu

Stránky s didaktickými materiály: www.gloria-project.eu/didactic-activities-cz/

Stránky o expedicích: www.gloria-project.eu/expeditions-cz/

22/05/2012