Prechod Venuše s GLORIÍ

Ted anebo nikdy! Kdo nestihne sledovat prechod Venuše 5. a 6. cervna 2012, bude si muset na další tanec této planety po Slunci pockat až do roku 2117. Prímý prenos události – z Austrálie, Japonska a Norska – bude vysílán po internetu evropským projektem GLORIA (GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array). V rámci tohoto projektu bude také pripravena sdílená fotogalerie a zvláštní aktivity pro studenty.

V noci z 5. na 6. cervna 2012, tesne po pulnoci stredoevropského casu, se planeta Venuše vydá na více než šesti a pul hodinovou pout po tvári Slunce. Slunce, Venuše a Zeme se jen výjimecne ocitnou v zákrytu, který nám dovolí pozorovat prechod, protože obežné dráhy Zeme a Venuše kolem Slunce jsou vuci sobe mírne naklonené. Prechod se opakuje v pravidelném vzorci 8 let, 121,5 roku, 8 let a 105,5 roku. Poslední prechod nastal v roce 2004 a k tomu dalšímu dojde až v roce 2117. Od casu vynálezu dalekohledu se Venuše prošla po Slunci pouze sedmkrát.

V roce 2012 nebude tato podívaná k videní na všech místech planety, protože pro mnoho cástí sveta bude behem prechodu Slunce skryto pod horizontem.

Projekt GLORIA usporádal ve spolupráci s dalšími institucemi a organizacemi expedici s cílem pozorovat událost solárními dalekohledy a digitálními kamerami. Videa a snímky prechodu budou žive vysílány po internetu z Austrálie, Japonska a Norska, takže na 105 let poslední prechod Venuše bude moci sledovat kdokoliv na svete. Behem prímého prenosu bude k dispozici španelský a anglický komentár.

GLORIA je inovativní a ambiciózní projekt, který je zameren mimo jiné na citizen science – obcanskou vedu, tedy na vedecký výzkum, který je prováden amatéry. Projekt je rešený týmem 13 partneru z 8 zemí, koordinátorem projektu je Polytechnická universita v Madridu. Cílem GLORIA je umožnit volný a otevrený prístup k rostoucí skupine robotických dalekohledu pres webové rozhraní.

Prechod Venuše je prvním ze série živých prenosu astronomických událostí, porádaných projektem GLORIA za úcelem propagace astronomie a principu obcanské vedy. Výukové materiály k této události jsou navrženy tak, aby je mohli využít zejména studenti stredních škol v hodinách matematiky a fyziky. Konkrétne budou studenti schopni zmerit vzdálenost Zeme od Slunce s využitím snímku získaných projektem GLORIA behem prechodu Venuše.

Prímý prenos bude rozdelen do trech casových oken, která pokryjí prvních 30 minut, 10 minut v polovine a 30 minut na konci prechodu. V case mezi temito hlavními vysílacími okny budou prenášeny statické snímky po peti minutách.

Všechny snímky budou okamžite dostupné pro výukové aktivity. Zároven prosíme všechny pozorovatele na celém svete a naše príznivce, aby nám poslali svoje snímky prechodu.

Pro mnoho lidí na Zemi je to jediná príležitost, kdy videt prechod Venuše. Jaký príbeh chceme vyprávet tem, kterí uvidí príští prechod za 105 let? Co se delo ve svete ve dnech 5. a 6. cervna 2012, na pozadí tohoto úžasného kosmického tance? Rádi bychom, aby lidé tuto historickou událost zdokumentovali a pak obrátili své kamery zpet na Zemi a zachytili treba okamžiky se svými blízkými. Nezapomente – to duležité datum je 5. a 6. cervna 2012.

Pokud se chcete zúcastnit prvního experimentu projektu GLORIA nebo máte zájem o další informace, navštivte prosím naše stránky www.gloria-project.eu

Stránky s didaktickými materiály: www.gloria-project.eu/didactic-activities-cz/

Stránky o expedicích: www.gloria-project.eu/expeditions-cz/