Severní polární záře – přímý přenos z Grónska

Expedice Shelios 2012, jejím cílem je přímý přenos severní polární záře z jihu Grónska, se uskuteční na konci srpna, v době, kdy roste sluneční aktivita. Expedice je podporována vědecko-kulturní společností Shelios a je koordinována jejím prezidentem Miquelem Serra-Ricartem, astronomem z Ústavu Astrofyziky na Kanárských ostrovech a členem projektu GLORIA. Denní vysílání z okolí ledovce Qaleraliq bude dostupné na našem webu.

ROK 2012: ROSTOUCÍ SLUNEČNÍ AKTIVITA

V horním obrázku je znázorněna sluneční aktivita v čase. prní maximum koresponduje s posledním slunečním maximem na konci roku 2001; předpověď naznačuje, že další  maximum nastane v průběhu roku 2013.  Na spodním obrázku je znározněna aktivita Slunce v posledních 100 letech.

Podle nejnovějších předpovědí nastane 24. perioda slunečního maxima v přůběhu roku 2013. Sluneční aktivita je definována počtem slunečních skvrn detekovaných na povrchu Slunce. Pokud se aktivita blíží maximu, počet skvrn roste, jak je ukázáno na horním obrázku.

Ze statistik, které máme za posleních 200 let, je známo, že sluneční maximum  (maximum slunečních skvrn) následuje cyklus asi 11 let (spodní obrázek).

Jedním z důsledků slunečního maxima je zvýšení emise velmi energetických částic (sluneční vítr), vznik solární bouře. Hlavními důsledky slunečního maxima na Zemi jsou:

 1. Problémy s interferencí v konunikačních sítích (pozemních a satelitních);
 2. Možné problémy s dodávkami elektřiny (kvůli masivnímu dopadu elektronů na zemský povrch);
 3. Možné dopady na klima na Zemi;
 4. Zvýšení četnosti a jasu polárních září.

Během solárního maxima a následných intenzivních slunečních bouří v roce 1989 mělo několik měst na severu USA a v Kanadě vážné problémy s dodávkami elektrické energie.  Některé satelity vykazovaly známky anomální funkce. Vztah mezi sluneční aktivitou a pozemským klimatem je předmětem debat v posledních několika letech. Zdá se, že Země se během minim solární aktivity ochlazuje. Navíc během solárního minima v letech 1645 and 1715 (Maunderovo minimum, viz níže) došlo k malé době ledové s následky v severní Evropě.

Sluneční aktivita v posledních 400 letech (počet slunečních skvrn na povrchu Slunce v čase)

Během solárního maxima se zvyšuje intenzita solárního větru, což vede ke zvýšení proudu elementárních částic dopadajících na Zemi. Tyto částice jsou usměrněny k magnetickým pólům Země, kde interagují s atmosférou a vzniká tak severní a jižní polární záře. Nejlepší oblast pro sledování severní polární záře kruh okolo severního magnetického pólu (mezi 60 a 70 stupni severně). Magnetický pól se neshoduje s geografickým severním pólem a čas od času se mění. V současnosti se nachází u pobřeží kanadské ostrova Ellef Ringnes – to znamená, že jižní Grónsko je výborné místo pro sledování severní polární záře.

Polární záře

Severní polární záře pozorovaná v pozdním srpnu 2011 z města Quasiarsuk, expedice Shelios 2011 (shelios.com/sh2011, D. Padrón-starryearth.com)

K této úžasné události dochází, když částice s vysokou energií dosáhnou díky slunečnímu větru atmosféry Země. Vstup těchto částic je ovliněn magnetickým polem Země a tak ke vstupu do atmosféry dochází jen na pólech. Polární záře se skládají ze zářicích záclon, které se rychle mění a mají několik tónů. Světlo vzniká v nižší atmosféře (ve výškách mezi 100 a 400 km) a je důsledkem kolize slunečního větru (v podstatě elektrony) s atomy kyslíku (zelenavé tóny) nebo molekul dusíku (načervenalé tóny).

UMÍSTĚNÍ ExpediCE

Tmavý kruh označuje, kde se bude pozorovat

Expedice Shelios 2012 je podporována vědecko-kulturní společností Shelios a je koordinována jejím prezidentem  Dr. Miquelem Serra-Ricartem, astronomem z Ústavu astrofyziky na Kanárských ostrovech. Hlavním cílem expedice bude pozorování polární záře z jihu Grónska, jejíž vznik se shoduje s nárůstem sluneční aktivity. Více informací k dispozici na adrese shelios.com.

VYSÍLÁNÍ

Přenos polární záře se uskuteční mezi 23. a 27. srpnem 2012 z okolí ledovce Qaleraliq (46.6791W; 60.9896N), který se nachází na jihu Grónska (obrázky 5 a 6). Vysílat se bude mezi 00:30 a 1:30 UT (22:30 – 23:30 lokálního času předchozího dne v Grónsku, 2:30-3:30 středoevropského času. Vysílání je rozděleno do tří úrovní:

 1. 1) Přímý přenos (stream1). Pět přímých vstupů v celkovém trvání 50 minut od 23.  do 27. srpna.
  Každou noc 10 minut –  01:00−01:10 UT (23:00 – 23:10 lokálního času předchozího dne v Grónsku, 03:00−03:10 středoevropského času).
  M. Serra-Ricart (španělky) & Vanessa Stroud (anglicky) objasní astronomické soucislosti vzniku polární záře a sluneční aktivity, možno sledovat na stránkách projektu GLORIA live.gloria-project.eu a stránkách hlavního partnera sky-live.tv
 2. Minutové snímky. Každou noc budou během jedné hodiny pořizovány snímky po minutě a budou okamžitě odesílány na webový portál. Budou použity dva fotoaparáty Canon 5D-Mark II s identickými objektivy, vzdálené minimálně 1km a maximálně of 50km. Tyto snímku budou dostupné k využití v plánovaných výukových aktivitách.
 3. Živé snímky (stream2). Každou noc bude k nebi namířena jedna černobílá noční kamera, která bude zaznamenávat sérii snímků s pohyby polární záře.

Výukové aktivity

Navržená výuková aktivita, která využívá pořízené snímky:

Aktivita 1) Výpočet výšky polární záře z obrázků pomocí barev a paralaxy.

LinkY

Během vysílání budeme mít denně informace o sluneční aktivitě prostřednictvím těchto zdrojů:

PDF ke stažení

Příspěvek byl publikován v rubrice Uncategorized a jeho autorem je Czech Editor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.