Projekt GLORIA

Co to jest GLORIA?

Skrót GLORIA  oznacza „GLObal Robotic-telescopes Intelligent Array”. GLORIA będzie pierwszą darmową i ogólnego-dostępu siecią zautomatyzowanych  teleskopów na świecie. Będzie działać w środowisku Web 2.0 gdzie  użytkownicy mogą przeprowadzać badania astronomiczne poprzez obserwacje za pomocą zautomatyzowanych  teleskopów, oraz/lub analizowanie danych które inni użytkownicy uzyskali za pomocą GLORIA, lub z innych darmowych baz danych, takich jak Europejskie Obserwatorium Wirtualne  (http://www.euro-vo.org).

Kto może uzyskać dostęp do GLORIA?

Społeczność jest najważniejszą częścią projektu GLORIA. Dostęp do niego będzie darmowy  dla każdego kto posiada połączenie z Internetem oraz przeglądarkę internetową. Zatem, będzie on otwarty nie tylko dla zawodowych astronomów, ale dla każdego kto interesuje się astronomią.

Jakie usługi będzie oferować GLORIA?

Utworzyło się już wiele społeczności internetowych po to aby przyspieszyć badania naukowe, aby współpracować w gromadzeniu dokumentacji, lub jako projekty społeczne. Badania naukowe w dziedzinie astronomii jedynie mogą skorzystać z przyciągnięcia wielu oczu w kierunku nieba – odkrycie  czegoś na niebie wymaga patrzenia na odpowiednie miejsce w odpowiednim momencie. Nasze zautomatyzowane  teleskopy są w stanie przeszukiwać niebo, lecz ogromne ilości  danych które wytwarzają są o wiele większe niż możliwości ich zbadania w czasie,  który astronomowie mają do dyspozycji.  GLORIA znajdzie sposób aby zaangażować tysiące par oczu i umysłów do tego problemu.  Naszym zamiarem jest aby GLORIA była strukturą Web 2.0, z możliwością wykonywania autentycznych  eksperymentów. Ta społeczność nie tylko wytworzy treść, jak jest to u większości Web 2.0, ale również będzie kontrolować teleskopy na całym świecie, zarówno bezpośrednio jak i poprzez planowane obserwacje. Społeczność będzie podejmowała decyzje w imieniu tej sieci a to z kolei zapewni projektowi GLORIA  „inteligencję”, podczas gdy mozolna praca (taka jak przygotowywanie planów pracy teleskopów które spełnią wiele różnorakich wymogów ) będzie wykonywana poprzez algorytmy które będą opracowane dlatego celu.

Jak GLORIA poradzi sobie z tym wyzwaniem?

  1. Projekt GLORIA  zdefiniuje bezpłatne standardy, protokoły i metodykę dla kontrolowania  zautomatyzowanych  teleskopów:  i wszystkich związanych z nimi narzędzi,  to jest aparatów, kół filtrowych, kopuł, itd..
  2. Dostarczania dostępu do Sieci: dostęp do dowolnej liczby zautomatyzowanych teleskopów poprzez portal internetowy.
  3. Przeprowadzania eksperymentów on-line . Będzie on w stanie zaprojektować określone środowiska sieciowe do kontrolowania teleskopów w celu przeprowadzania badań w określonych problemach  naukowych.
  4. Przeprowadzania eksperymentów off-line. Będzie on w stanie zaprojektować określone środowiska sieciowe w celu analizowania danych astronomicznych wytworzonych przez GLORIA i inne bazy danych.