Aurora Borealis je zpět

Maximum sluneční aktivity se blíží! Podobně jako v roce 2012 se 24.-29. sprna uskuteční expedice za pozorováním polární záře z jihu Grónska. Expedice je pojmenována Shelios 2013, pořádá ji vědecko-kulurní asociace Shelios a koordinátorem je president asociace Miquel Serra-Ricart, člen astronom z Astrofyzikálního ústavu na Kanárských ostrovech a člen projektu GLORIA. Během expedice bude na webu dostupný přenos z okolí ledovce Qaleraliq.

ROK 2013: Maximum sLUNEční aktivity

Na horní části záznam sluneční aktivity (počet slunečních skvrn v čase). První vrchol koresponduje s posledním maximem solární aktivity v roce 2001; podle aktuální předpovědi bude příští maximum na konci roku 2013. Na spodní části sluneční aktivita za posledních 100 let. Zdroj: sidc.be.

Podle dat zaznamenaných za posledních 200 let víme, že maximum sluneční aktivity se opakuje v přibližně jedenáctiletém cyklu (viz obrázek). Sluneční aktivita je definována počtem slunečních skvrn detekovaných na povrchu Slunce. S blížícím se maximem počet skvrn stoupá, jak je vidět na horní části obrázku. Magnetické pole Slunce navíc mění polaritu, takže je jasné, že vrchol 24. periody sluneční aktivity nastane někdy před koncem roku 2013.

Během slunečního maxima se zvyšuje intenzita slunečního větru, což vede ke zvýšení proudu elementárních částic dopadajících na Zemi. Tyto elektricky nabité částice jsou usměrněny magnetickým polem Země a interagují se zemskou atmosférou  – tak vzniká Aurora Borealis (severní polární záře) a Aurora Australis (jižní polární záře). Nejlepší oblastí pro pozorování tohoto fenoménu je kruh okolo magnetického pólu Země, přesněji mezi 60 a 70 stupněm severní šířky. Nicméně magnetický pól se neshoduje se zeměpisným severním pólem. Ve skutečnosti se pohybuje v průběhu času. V současné době se nachází u pobřeží kanadské ostrova Ellef Ringnes, což znamená, že jižní Grónsko je skvělým místem pro pozorování polární záře.

PoLÁRNÍ ZÁŘE

Aurora Borealis pozorovaná na konci sprna 2012 z farmy Tasiusaq. Snímek byl pořízen během expedice Shelios 2012 (shelios.com/sh2012, J.C. Casado-starryearth.com).

Polární záře jsou klasifikovány jako difůzní nebo diskrétní. Druhý typ se skládá ze zářicích záclon, které se rychle mění a mají několik tónů. Světlo vzniká v nižší atmosféře (ve výškách mezi 100 a 400 km) a je důsledkem kolize slunečního větru (v podstatě elektrony) s atomy kyslíku (zelenavé tóny) nebo molekul dusíku (načervenalé tóny).

Jak bylo zmíněno, k této úžasné podívané dochází pouze na místech nepříliš vzdálených od zemských pólů. Nicméně je to zážitek, lterý stojí za výlet alespoň jednou v životě! Pokud takový výlet nemůžete podniknout, Shelios a GLORIA nabízejí šanci, jak vidět celé představení na internetu na adrese  live.gloria-project.eu (detaily v dalším textu).

Expedition Location

Čísla v kruzích označují místa, odkud se bude polární záře pozorovat.

Expedice Shelios 2013 je podporována vědecko-kulturní společností Shelios a je koordinována jejím prezidentem  Dr. Miquelem Serra-Ricartem, astronomem z Astrofyzikálního ústavu na Kanárských ostrovech. Hlavním cílem expedice bude pozorování polární záře z jihu Grónska, jejíž vznik se shoduje s nárůstem sluneční aktivity. Více informací k dispozici na adrese shelios.com. Snímky z minulých expedic jsou dostupné zde.

VysÍLÁNÍ

Během expedice mezi 24. – 29. srpnem se uskuteční video přenosy z okolí ledovce Qaleraliq (46.6791W; 60.9896N) a dvou dalších míst, které se nachází na jihu Grónska (viz obrázek). Živé vstupy budou mezi 00:30 a 1:30 UT (2:30 – 3:30 Evropská čas; UT = Universal Time); tj. Uprostřed noci v Evropě. Pozor: počasí může změnit vysílací schéma! Vysílání bude zahrnovat:

  1. Přímé přenosy
    Živé záběry z černobílé kamery, které budou ukazovat pohyby polární záře, se budou vysílat každý večer. Můžete je sledovat na stránkách projektu GLORIA live.gloria-project.eu a stránkách hlavního partnera sky-live.tv.
  2. Minutové časosběrné snímky
    Každou noc budou během jedné hodiny pořizovány snímky po minutě a budou okamžitě odesílány na webový portál. Budou použity dva fotoaparáty Canon 5D-Mark II s identickými objektivy, vzdálené minimálně 1km a maximálně of 50km, takže bude možné vypočítat výšku záře metodou paralaxy. Tyto snímku budou dostupné na webu k využití v plánovaných výukových aktivitách.

VÝUKOVÉ AKTIVITY

S využitím získaných snímků bude možné uskutečnit výukové aktivity:

Výpočet výšky polární záře z obrázků pomocí barev a paralaxy.

Referenční dokument aktivity je ke stažení zde.

Linky

Během vysílání budeme mít denně informace o sluneční aktivitě prostřednictvím těchto zdrojů:

Stáhněte si PDF o události

Příspěvek byl publikován v rubrice Expedice a jeho autorem je Czech Editor. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.