Teleskop GLORIA zauważył kandydata na planetoidę przelatującą blisko Ziemi (NEA)

Sekwencja sześciu zdjęć przedstawia potencjalnego kandydata na planetoidę NEA (EUMO208). Obiekt oznaczono purpurowym okręgiem.  (kliknij aby zobaczyć w powiększeniu)

W nocy z 18 na 19 września teleskop D50 projektu GLORIA znajdujący się w Obserwatorium Astronomicznym w Odrejovie (Czechy) wykonał obserwacje obiektu, który prawdopodobnie jest planetoidą przelatującą blisko Ziemi. Planetoida oznaczona jako EUMO208 została odkryta tydzień wcześniej przez europejski projekt EURONEAR (euronear.imcce.fr) z użyciem teleskopu INT (Isaac Newton Telescope-ING, Instituto de Astrofísica de Canarias).
Dodatkowe obserwacje zostały wykonane przez Miquel Serra-Ricart z użyciem interaktywnego teleskopu dostępnego zdalnie za pomocą stron internetowych projektu GLORIA  (users.gloria-project.eu). Zgrubną pozycję obiektu wyznaczono zakładając, że jego orbita jest kołowa. Dodatkowe obserwacje wykonane z użyciem teleskopu D50 zostały przesłane do Minor Planet Center (MPC – minorplanetcenter.net). Wyznaczone współprzędne obiektu na niebie pozwolą na wyznaczenie trajektorii obiektu w przestrzeni i ustalenie czy jest to obiekt wcześniej już znany czy też nowo-odkryty o nieznanej wcześniej orbicie.

Teo Mocmik i Ovidiu Vaduvescu – należący do zespół EURONEAR – wspierali przy wykonaniu pomiarów astrometrycznych tj. wyznaczaniu współrzędnych ze zdjęć.