Wyprawa po zorzę polarną 2014

Tak jak w roku 2012 i 2013 organizowana jest wyprawa do Grenlandii i Islandii celem obserwacji zorzy polarnej. W tym roku wyprawa Shelios 2014 będzie odbędzie się w dniach 23-28 sierpnia. Ekspedycja ma na celu promocję relacji między kulturą i nauką jaką prowadzi stowarzyszenie Shelios kierowane przez jego prezesa, astronoma Instytutu Astrofizycznego na Wyspach Kanaryjskich Miquela Serra-Ricart’a. Relacje planowane są w dniach 23-25 sierpnia i będą wykonywane na żywo z Grenlandii z okolic lodowca Qaleraliq, farmy Tasiusaq oraz miasta Qasiarsuk. Dodatkowe relacje planowane są w dniach 26-28 sierpnia z farmy Hestheimar położonej w południowej części Islandii. Nowe zdjęcia z tych lokacji będą zamieszczane w naszym internetowym albumie co godzinę.

ZORZE POLARNE

Zjawisko zorzy polarne obserwowanej pod koniec sierpnia 2012 roku z farmy Tasiusaq. Zdjęcie wykonano podczas wyprawy Shelios 2012  (więcej shelios.com/sh2012, J.C. Casado-starryearth.com).

Ten niesamowity spektakl na niebie powstaje gdy wysokoenergetyczne cząstki lecące ze Słońca trafiają do ziemskiej atmosfery. Omiatające Ziemię cząstki wiatru słonecznego poddają się układowi pola magnetycznego dlatego też zderzają się z cząstkami powietrza jedynie w okolicy północnego (Aurora Borealis) i południowego bieguna (Aurora Australis). Zjawisko zorzy polarnej widoczne z powierzchni Ziemi tworzą świetlne, szybko zmieniające się, wielokolorowe kurtyny. Światło to powstaje w wysokich partiach atmosfery (na wysokości od 100 do 400 km) w wyniku zderzenia elektronów wiatru słonecznego z atomami tlenu (odcienie zieleni) lub azotu (odcienie czerwieni). Zorze polarne można zobaczyć niedaleko obszarów okołobiegunowych. Dlatego też warto wybrać się na dalekie rubieże aby chociaż raz w życiu zobaczyć ten spektakl świateł. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości zachęcamy do zobaczenia relacji stowarzyszenia Shelios oraz projektu GLORIA, dzięki którym zobaczycie te widowisko przez internet na stronie live.gloria-project.eu (szczegóły poniżej).

Cel WYPRAWY

Liczby zakreślone okręgami wskazują na miejsce prowadzenia obserwacji, które będą przekazywane na żywo. Dodatkowa relacja zostanie przeprowadzona z Islandii. Mapa bez oznaczeń dostępna jest tutaj.

Wyprawa Shelios 2014 wspierana jest przez stowarzyszenie naukowo-kulturalne Shelios i kierowane przez jej prezesa dra Miquela Serra-Ricart’a, astronoma w Instytucie Astrofizyki na Wyspach Kanaryjskich. Celem wyprawy jest obserwacja zjawiska zorzy polarnej z południowej części Grenlandii oraz Islandii. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej shelios.com. Kolekcja zdjęć z poprzednich wypraw dostępne są tutaj oraz tutaj.

TRANSMISJE na Żywo

Relacje na żywo będą prowadzone w dniach 23, 24, 25 sierpnia 2014 od 1:00 do 1:30 UT (od 3:00 do 3:30 CEST) oraz w dniach 26, 27, 28 sierpnia 2014 od 23:30 do 24:00 UT (od 1:30 do 2:00 CEST). Transmisja z Grenladii będzie miała miejsce z: 1) lodowca Qaleraliq (długość i szerokość geograficzna = 46.6791W, 60.9896N), 2) z farmy Tasiusaq i 3) miasta  Qasiarsuk (Hostel Leif Eriksson, zobacz mapę wyprawy). Ponadto z farmy Hestheimar (południe Islandii). Uwaga 1: UT = czas uniwersalny, CEST = czas letni środkowoeuropejski). Uwaga 2: Aktualne warunki pogodowe mogą wpłynąć na zmianę godzin transmisji. Relacja na żywo będzie oferowana w postaci:

  1. Połączenie na żywo będzie prowadzona każdego wieczora z pomocą kolorowych kamer, na których będzie można obserwować ruch i zmiany zorzy polarnej. Relacja będzie dostępna na stronach internetowych projektu GLORIA live.gloria-project.eu oraz głównego serwisu współpracującego z wyprawą Shelios 2014 sky-live.tv.
  2. Zdjęcia co minutę będą umieszczane na wskazanej powyżej stronie internetowej i prezentowane w postaci poklatkowej animacji zorzy polarnej. Dwie identyczne aparaty Canon 5D Mark II posłużą do obserwacji z miejsc oddalonych od siebie o co najmniej 1 km (nie więcej niż 50 km). Na podstawie zdjęć z dwóch miejsc będzie możliwe wykonanie z użyciem metody paralaksy wysokości zorzy polarnej.

W trakcje naszej relacji będziemy posiłkować się informacjami o aktywności słonecznej korzystając z poniższych stron:

Najnowsze zdjęcia Słońca, wykonywane przez satelitę SOHO w wielu barwach światła (satelita działa przy współpracy agencji kosmicznych ESA i NASA): http://sohowww.estec.esa.nl/data/realtime-images.html