Přechod Venuše

V noci z 5. na 6. června 2012, těsně po půlnoci středoevropského času, se planeta Venuše vydá na více než šesti a půl hodinovou pouť po tváři Slunce. Slunce, Venuše a Země se jen výjimečně ocitnou v zákrytu, který nám dovolí pozorovat přechod, protože oběžné dráhy Země a Venuše kolem Slunce jsou vůči sobě mírně nakloněné. Přechod se opakuje v pravidelném vzorci 8 let, 121,5 roku, 8 let a 105,5 roku. Poslední přechod nastal v roce 2004 a k tomu dalšímu dojde až v roce 2117. Od časů vynálezu dalekohledu se Venuše prošla po Slunci pouze sedmkrát.

V roce 2012 nebude tato podívaná k vidění na všech místech planety, protože pro mnoho částí světa bude během přechodu Slunce skryto pod horizontem. Projekt GLORIA uspořádal ve spolupráci s dalšími institucemi a organizacemi expedici s cílem pozorovat událost solárními dalekohledy a digitálními kamerami. Videa a snímky přechodu budou živě vysílány po internetu z Austrálie, Japonska a Norska, takže na 105 let poslední přechod Venuše bude moci sledovat kdokoliv na světě. Sledujte na venus-2012.org! Během přímého přenosu bude k dispozici španělský a anglický komentář. Všechna získaná data budou dostupná studentům na řešení výpočtu vzdálenosti Země – Slunce a určení zeměpisné šířky místa pozorování. Podrobnosti zde.

Rádi bychom, aby lidé tuto historickou událost zdokumentovali a pak obrátili své kamery zpět na Zemi a zachytili třeba okamžiky se svými blízkými.Události bude věnováno zvláštní Flickr albu, více se dovíte tady.

Tisková zpráva v HTML nebo PDF.

Další ke stažení

Booklet.

Plakát věnovaný události.

Zdroje na internetu