Całkowite zaćmienie Słońca 2012

Eclipse buttonPo upływie ponad roku od ostatniego całkowitego zaćmienia Słońca (ostatnie miało miejsce 11 lipca 2010), cień Księżyca pojawi się na powierzchni Ziemi 13 listopada 2012 r. Cień pojawi się najpierw w Australii, a następnie przesunie na Ocean Spokojny. Najgłębsze zaćmienie wystąpi pośrodku Oceanu Spokojnego i będzie trwało 4 minuty i dwie sekundy. Słońce będzie znajdowało się wtedy 68 stopni nad horyzontem o godzinie 22:11 czasu uniwersalnego.

Europejski projekt GLORIA, którego partnerami są m.in. polscy naukowcy z Wydziału Fizyki UW, Narodowego Centrum Badań Jądrowych i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN zorganizowano ekspedycję, której celem jest obserwacja zdarzenia przy wykorzystaniu teleskopów słonecznych i kamer cyfrowych z trzech stanowisk obserwacyjnych we wschodniej Australii. Dzięki temu każdy będzie mógł obejrzeć na żywo fazę obejmującą całkowite zaćmienie Słońca – trwający 15 minut przekaz satelitarny rozpocznie się o 21:30 czasu polskiego. Natomiast przez cały czas obserwacji zaćmienia (ponad dwie godziny) na portalu internetowym będą umieszczane obrazy z teleskopów i kamer uaktualniane co 5 minut. Ekspedycja zainstaluje także stację meteorologiczną, która będzie rejestrować parametry środowiska, czyli temperaturę, wilgotność powietrza itp. Pomiary te mogą zostać wykorzystane np. do zbadania bezwładności cieplnej atmosfery.  Dla nauczycieli i uczniów proponujemy specjalne ćwiczenie oparte na tych pomiarach. Transmisji na żywo towarzyszyć będzie komentarz po angielsku i hiszpańsku. Zapraszamy na transmisję na żywo na stronie  live.gloria-projec.eu!


Film opowiada o zaćmieniach Słońca i o transmisji GLORII z zaćmienia Słońca 13 listopada 2012 roku.

Eclipse path

Do obejrzenia: Materiały prasowe – HTML.
Do pobrania: informacja dla mediów – PDF.

Wyprawa po zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca w listopadzie 2012 roku garść faktów.

Pomiary w czasie trwania zaćmienia

Materiały edukacyjne i propozycja wykonania pomiarów zjawiska bezwładności cieplnej atmosfery, związane z zaćmieniem są tutaj.

Transmisja

Nie przegap tej okazji! Przyłącz się do GLORII i obejrzyj transmisję na żywo na stronie  live.gloria-project.eu!

A jeśli chcesz bezpiecznie obserwować Słońce, możesz zbudować prostą kamerę otworkową: Prosta kamera otworkowa do obserwacji zjawisk na Słońcu!

Chromosphere

Przydatne linki (po angielsku)