Przejście Wenus

W nocy z 5 i 6 czerwca czasu Polskiego Wenus znajdzie się dokładnie pomiędzy Ziemią a Słońcem. Przejście Wenus przez tarczę Słońca to unikalne zjawisko astronomiczne zwane inaczej tranzytem Wenus, od angielskiego Venus Transit.

Będzie to ostatnia w tym stuleciu okazja, żeby obejrzeć wędrówkę Wenus na tle tarczy Słońca. Niestety, w Polsce będzie widoczny sam koniec tej wędrówki zaraz po wschodzie Słońca rankiem 6 czerwca. GLORIA (Global Robotic Telescope Intelligent Array for e-Science) będzie transmitować on-line tranzyt Wenus korzystając z mobilnych stanowisk obserwacyjnych w Australii i w Japonii. Transmisje przeprowadzane przez portal SKY-LIVE.TV planujemy 6 czerwca w następujacych przedziałach czasowych

1. Pierwszy i drugi kontakt – od 00:04 do 00:34 (30 minut)

2. Wenus w centrum Słońca – od 03:25 do 03:35 (10 minut)

3. Trzeci i czwarty kontakt – 06:26 do 06:56 (30 minut)

Aby obejrzeć polskie napisy, naciśnij na CC.

W wieczór poprzedzający przejście, 5 czerwca 2012 o godz. 18:30, zapraszamy do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3, na Spotkanie Nauki i Sztuki. Chcemy by oczekiwanie na to unikalne zjawisko astronomiczne stało się pretekstem do szerszego otwarcia nauki na sztukę i inne dziedziny.

GLORIA finansowana jest ze środków 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. W Polsce członkami sieci Gloria są naukowcy z zespołu „Pi of the Sky” pracujący na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Koordynatorem polskiej grupy jest profesor Akeksander Filip Żarnecki z Wydziału Fizyki UW.

Informacja dla prasy (HTML lub PDF).

Pobierz PLAKAT o przejściu Wenus:

Obejrzyj transmisję na żywo z przejścia Wenus. Nasze ekipy będą transmitować dla Ciebie to wydarzenie w nocy z 5 na 6 czerwca z Japonii, Australii i Norwegii, za pośrednictwem strony venus-2012.org!

Na Słońce nie należy patrzeć gołym okiem, a w żadnym wypadku nie wolno spoglądać na nie przez lornetkę czy lunetę bez odpowiedniego filtra. Utrata wzroku nastąpi natychmiast!
Jeśli nie masz odpowiedniego instrumentu, możesz sam zbudować podręczną kamerę otworkową do bezpiecznej obserwacji Słońca.Pobierz instrukcję budowy kamery otworkowej!

Przydatne linki